Ruijie Networks RG-S6510-4C, bulut veri merkezleri ve üst düzey ağlar için üretilen yeni nesil bir anahtardır. Yüksek performansı, yüksek port yoğunluğu ve esnek genişletme kart seçenekleri ile öne çıkmaktadır.

2U boyutunda olan ürünün desteklediği üç farklı genişletme kartı seçeneği bulunmaktadır.

 • M6500-24VS2CQ
 • M6500-08CQ
 • M6500-16QXS

RG-S6510-4C, bu genişletme kartı seçenekleri ile aşağıdaki port yoğunluklarına erişebilir.

 • Maksimum 96 x 25G port
 • Maksimum 32 x 100G port
 • Maksimum 64 x 40G port

Her 100G portu, 100G veya 40G olarak çalışabilme özelliğini desteklemektedir. Switch 1+1 güç kaynağı yedekliliğini ve 2+1 fan yedekliliğini sağlamakta olup her ikisi de cihaz çalışırken değiştirilebilir (hot-swappable).

Temel Özellikler

 • Kompakt 2U tasarım ve yüksek 25G-100G port yoğunluğu
 • Esnek modül konfigürasyonu
  • 24×25G+2×100G
  • 16×40G
  • 8×100G
 • Maksimum 96x25G+8x100G, 32x100G veya 64x40G port
 • Gelişmiş veri merkezi özellikleri (VXLAN, RDMA, IPv6, Telemetri)
 • Yüksek güvenilirlik (güncelleme desteği, güç ve fan yedeklilik desteği)

Güçlü Önbellek ile Kablo Hızında (Non-blocking) Performans

Serideki tüm ürünler yeni nesil dizayn sayesinde internet ve veri merkezleri arasında çift yönlü yüksek performans sağlamakta ve kablo hızında kısıtlamasız olarak belirtilen bantgenişliğini garanti etmektedir.

RG-S6510-4C; her biri maksimum olmak üzere 96 adet 25G, 32 adet 100G veya 64 adet 40G portu 2U boyutundaki bir hacimde sağlayabilmektedir. 4 slotlu yapıda bu portların değişik kombinasyonları esnek bir şekilde elde edilebilir. Tüm portlar çift yönlü olarak anılan hızları sağlayabilmektedir.

RG-S6510-4C, port bazında ve toplamda sağladığı bu performansı güçlü önbellek yapılanmasına borçludur. Böylece veri merkezlerindeki yoğun trafik ortamlarında cihaz herhangi bir darboğaz yaşamadan gerekli işlem gücünü sağlayabilir.

Veri Merkezi Sanallaştırma

RG-S6510-4C, VSU 2.0 (Virtual Switch Unit) sayesinde switch sanallaştırma teknolojisini ve böylece birden fazla cihazın bir arada tek bir mantıksal switch olarak çalışmasını sağlar. Bu, ağ üzerindeki node sayısını düşürür ve network güvenliğine olumlu katkı sağlar. Böylece yüzlerce cihazın bağlı olduğu bir ağda tüm sistemler tek bir mantıksal switch yapısına bağlı olarak görünebilir. Bu mantıksal yapıyı oluşturan tüm fiziksel switch cihazları tek bir IP adres ve noktadan yönetilir. Eğer aradaki linklerde bir kopma veya switch cihazlarından birinde bir çökme olursa 50-200 ms arası bir sürede diğer link veya cihaza geçilir ve ağ kesintisizliği garanti altına alınır. Sistemlerde birden fazla port üzerinden bağlantı sağlanması ve bu linklerden biri koptuğunda diğer üzerinden trafiğin sorunsuz akmaya devam etmesi sağlanabilir.

RG-S6510-4C, EVPN (Ethernet VPN) ve VXLAN (Virtual Extensible LAN) teknolojilerini de destekler. Özellikle VXLAN, VLAN yapısı hatalı veya yetersiz kurgulanmış geleneksel veri merkezi sorunlarına çözüm sağlar. VXLAN ile layer-2 data paketleri UDP ile paketlenerek aradaki layer-3 ağ üzerinden diğer bir lokasyon veya ağdaki layer-2 ağa aktarılır. Bu sayede bir VLAN, karşı bir ağdaki aynı VLAN ile iletişim kurabilir ve VLAN’ler bir başka lokasyona “uzatılabilir”. Bu sayede ağ yöneticileri mevcut ağ üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan switch cihazlarını mevcut topolojiye uygun olarak yapılandırabilir ve sorunsuz şekilde devreye alabilir. Bu teknoloji sayesinde aynı VLAN üzerinde çalışması gereken sunucular da bu gereklilik sağlanarak farklı bir lokasyona taşınabilir, hatta bu teknoloji bir veri merkezi taşınması sürecinde de hayat kurtarıcı bir rol oynayabilir. IP adres değişim sorunluluğu veya benzeri ihtiyaçlar bir sorun olmaktan çıkar.

EVPN ise bir kontrol protokolüdür ve sanal tünel uç noktalarının otomatik olarak belirlenmesini ve doğrulanmasını sağlar. EVPN, layer-2 ve layer-3 bilgilerini kontrol biriminden alır ve böylece VXLAN’in bir sorun olmadan ve arka plandaki multicast trafiği etkilemeden güvenli bir şekilde devreye alınmasına ve genişletilebilmesine katkı sağlar.

RDMA Kayıpsız Altyapı

RDMA (Remote Direct Memory Access) ile switch çok düşük gecikme ve kayıp ile anahtarlama yapabilir ve paket iletim performansını optimize edebilir. Anahtar, kayıpsız iletimin düşük gecikmeyle yapılmasını garanti altına alır. Bu, ağın işletme maliyetini çok ciddi oranda düşürür ve rekabet avantajı sağlar.

Donanım Tabanlı Trafik Görselleştirme

Switch üzerindeki çipler donanım görselleştirme özelliğini destekler ve çok sayıda node ve link içeren karmaşık ağların uçtan uca trafiği görsel olarak izlenebilir. Bunun yanında o anda paketlerin iletim yolu ve her oturumun gecikmesi merkezi bir noktadan izlenebilir, böylece arıza bulma verimliliği on kattan daha fazla yükseltilebilir.

İş Sürekliliği ve Güvenilirlik Koruması

RG-S6510-4C, yedekli güç kaynakları ve modüler fanla donatılmıştır. Tüm genişleme kartları, güç modülleri ve fan modülleri cihaz çalışırken herhangi bir kesintiye veya probleme yol açmadan değiştirilebilir (hot-swappable). Bu koruma sistemini daha etkin hale getirmek üzere güç ve fan modülleri için arıza tespit ve alarm işlevleri aktif edilebilir. Cihazların bulunduğu ortamın sıcaklığına bağlı olarak fan hızları otomatik olarak ayarlanabilmektedir.

Cihaz, donanımı veya bağlı kablolardan kaynaklanabilecek elektriksel sorunlara karşı aşırı akım, yüksek voltaj ve aşırı ısı korumalarına da sahiptir.

IPv4/IPv6 Destekli Çok Katmanlı Anahtarlama

RG-S6510-4C’nin donanımı IPv4 ve IPv6 protokollerini ve çok katmanlı anahtarlamayı destekler. Donanım, IPv4 ve IPv6 paketlerini ayrıştırır ve farklı tünellerden (manuel tünel, otomatik tünel ve ISATAP tünel) geçecek şekilde yönlendirir. Bu sayede switch IPv6 ağlar arasında iletişimi sorunsuz olarak sağlayabilir.

RG-S6510-4C çok sayıda IPv4 yönlendirme protokolünü (static, RIP, OSPF, IS-IS, BGP4) destekler. Kullanıcılar ağ ortamına entegre etmek ve esnek bir topoloji kurabilmek için istedikleri protokolü seçip kullanabilirler. IPv6 tarafında ise static, RIPng, OSPFv3 ve BGP4+ protokolleri desteklenir.

Esnek ve Kapsamlı Güvenlik Politikaları

RG-S6510-4C, güvenli ve etkili bir ağ ortamı elde etmek için için virüs yayılımlarını kontrol etme ve saldırıları önleme adına çeşitli iç mekanizmalara sahiptir. Bu  mekanizmalar; DoS saldırı önleme, bilgisayar korsanlarına karşı IP tarama mekanizması, port-ARP paket geçerlilik kontrolü ve çoklu donanım tabanlı ACL uygulamaları olarak sayılabilir. Donanım tabanlı IPv6 ACL; IPv6 kullanıcılarının erişimlerini bir IPv4 ağında olsalar bile ağa giriş noktasında kontrol altına alır.

Cihaz Telnet, SSH ve SNMP ile yönetilebilir. Telnet erişiminde giriş yapacak IP adreslerin sınırlanması yanında SSH ve SNMPv3 ile erişim sırasında geçecek yönetim  trafiğinin şifrelenmesi de sağlanabilir.

Bu güvenlik tedbirlerine ek olarak ACL, port bazlı güvenlik, zaman bazlı ACL, veri akışında hız sınırlaması gibi konfigürasyonlarla yetkisiz kullanıcıların ağa erişmeleri ve cihazlarda istenmeyen işlemler yapmaları engellenebilir.

Gelişmiş Yönetim

RG-S6510-4C, yönetim portu olarak konsol portu, MGMT portu ve USB portu gibi seçenekler sunar. Bunun yanında CLI, telnet, SSH, SNMPv1/v2/v3 üzerinden yönetim seçenekleri tercih edilebilir.

Buna ek olarak SPAN ve RSPAN özellikleri ile herhangi bir porttan akan bir trafiğin incelenmek ve analiz edilmek üzere bir sisteme yönlendirilmesi sağlanabilir. Bu trafik analizinden elde edilecek bilgilerle trafik analizi yapılabilir ve kaynak ihtiyacına yönelik tedbirler zamanlı olarak alınabilir.

Cihazın bazı temel özellikleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Portlar96 x 25G port, 32 x 100G port, 64 x 40G port
ModüllerM6500-24VS2CQ, M6500-08CQ, M6500-16QXS
Slot Sayısı4
Yönetim PortlarıMGMT, konsol, USB
Genişleme2 x PSU, 3 x Fan
Anahtarlama Kapasitesi6.4Tbps
Paket İletim Hızı2000Mpps
Çalışma Sıcaklığı0°C to 40°C
Nem Koşulları%10 – %90
Maksimum Güç< 650W

Uygulama ve Topoloji

Ruijie RG-S6500 serisi; yapay zeka (AI), Big Data ve bulut tabanlı veri işleme merkezlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yeni teknoloji öğrenme algoritmaları ile büyük miktardaki verilerin işlenmesi ve buna paralel HPC (high-performance computing) yeteneklerinin devreye alınması sağlanabilir.

Bir veri merkezinde yüksek bantgenişliği, sıfır paket kaybı ve düşük gecikme gibi kriterler büyük önem kazanır. Bu sebeple bu tür uygulamalarda RG-S6510-4C getirdiği avantajlarla öne çıkmaktadır.

Ruijie RG-S6500 ailesi ve diğer ürünleri konusundaki soru ve sorunlarınız için Vitel AŞ uzman kadrosu her zaman yanınızda!

KYNK : www.vitel.com.tr/ruijie-networks-rg-s6510-4c