Ruijie Networks tarafından duyurulan Reyee ailesinin RG-NBS3200 serisi; yeni nesil, yüksek performanslı ve yetenekli layer 2 switch ürünlerine sahiptir. Ruijie OpenWRT işletim sistemi ve buna uygun bir donanımla dizayn edilmiş ve üretilmiştir. Bu sayede daha geniş MAC adres tablosu, daha yüksek donanımsal işlem gücü ve tam uyumlu bir işletim deneyimi sunmaktadır.

NBS3200 serisinin tüm ürünleri 4 adet 10G uplink portu sağlamaktadır.

Bu makalemizde serinin ürünlerinden biri olan RG-NBS3200-24SFP/8GT4XS modelini mercek altına alacağız.

NBS3200-24SFP, model isminden de anlaşılabileceği üzere 24 adet SFP portu sağlayan bir üründür.  Aşağıdaki şekilde ürünün ön görünüşü yer almaktadır.

Ürünün portlarını daha yakından inceleyecek olursak sol kısımda 24 adet SFP portu görebiliriz.

Bu portlara 100Base-FX ve 1000Base-X modüller takılabilmektedir. Bu sayede NBS3200-24SFP, küçük ağlarda kenar anahtarların toplanabileceği uygun fiyatlı bir fiber toplama switch olarak kullanılabilmektedir.

Cihazın orta kısmında 8 adet 1000Base-T ethernet portu yer almaktadır. Bu portlar, sol kısımdaki SFP portlardan 8 adedi ile kombo halinde çalışmakta olup kullanım sırasında bunlardan biri tercih edilmelidir.

Sağ kısımda ise 4 adet 10G port görülebilir, bu portlar SFP/SFP+ destekli olduğundan 1000Base-X veya 10Gbase-R modüller kullanılabilir.

NBS3200-24SFP modeli, serideki diğer modeller gibi esnek VLAN seçenekleri, enerji tasarruf ve statik elektrik koruması gibi özelliklere de sahiptir. Cihaz, web arayüzünden yönetilebileceği gibi üzerindeki QR kodun okunması ve bu sayede Ruijie Cloud’a eklenmesi ile bu platform üzerinden de yönetilebilir.

NBS3200-24SFP’nin temel özellikleri aşağıdaki tablodan görülebilir.

Eğer uygulamada omurga switch üzerinde çok yüksek anahtarlama kapasitesi veya performanstan ziyade kenar anahtarların bir noktada toplanacağı uygun fiyatlı bir toplama switch ihtiyacı varsa NBS3200-24SFP tam bu beklentiye uygun bir çözüm sağlayacaktır.