Ruijie Networks’ün zengin ürün portföyünün az bilinen ürün ailelerinden biri olan security gateway serisi, kurumlar veya işletmelerin iç ağlarını internet ortamına eriştirirken kullanabilecekleri bir ürün ailesidir. Bunlardan biri olan RG-EG3250, sağladığı özelliklerle çok noktalı ağlarda merkez veya uç noktalarda kullanıma uygun yüksek performanslı bir gateway cihazıdır.

Bu görselde serisinin ürünlerinden biri olan EG3250 görülmektedir.

EG serisi ürünlerde öne çıkan temel özellikler şunlardır:

• Yüksek performans (çok çekirdekli MIPS donanım altyapısı)

• Gelişmiş ağ yetenekleri

º Yüksek performanslı NAT

º WAN yük paylaşımı (load balancing)

º Akıllı akış kontrolü

º Kullanıcı davranış yönetimi (iş ile ilgili olmayan erişimlerin yönetimi)

º IPSec VPN desteği

º Görsel VPN ve trafik yönetimi

º Web kimlik doğrulama (web authentication)

• Kolay konfigürasyon

• Buluttan yönetilebilme

RG-EG3250’nin temel özellikleri aşağıdaki tablodan görülebilir:

Kullanım

Uygulamada sıklıkla bir firewall ve gateway cihazlarının fonksiyonları karıştırılabilir ve “Neden gateway veya firewall kullanmalıyım?” sorusu akla gelebilir. Bir gateway cihazının temel işlevi, en başta da belirtildiği üzere farklı kurallara veya politikalara sahip iki ağı birleştirmek ve iletişimi sağlamaktır. Paketler üzerinde bir firewall cihazı kadar ileri düzey analiz yapmaz, belirtilen alt ağlara ait paketlerin belirtildiği şekilde iletilmesini sağlar. Ağ topolojisinde genellikle ağın internet çıkışlarına bağlandığı noktaya konumlandırılır. NAT ve IPSec VPN desteği sayesinde, ağdaki makinaların internete sorunsuz çıkışını sağlar, bunun yanında birden fazla lokasyon varsa bu lokasyonlar arasındaki bağlantıları da yine internet ortamından IPSec VPN desteği ile gerçekleştirebilir. Bir gateway cihazının firewall cihazına göre ilk akla gelen üstünlükleri şöyle sıralanabilir:

• Düşük maliyet

• Basit topoloji ve uygulama

• Kullanıcı dostu web arayüzü ve kolay konfigürasyon

• Basit yönetim ve raporlama araçları

Aşağıdaki görselde EG3250 modelinin portları ve bağlantıları görülmektedir.

EG serisi gateway cihazları, bulundukları ağda internete çıkış noktasına konumlandırılmalıdır.

Aşağıdaki topolojide RG-EG3250 gateway bir kurumun merkez noktasına konumlandırılmıştır. Uzak lokasyonlarda ise RG-EG2100-P kullanılmış olup aradaki bağlantılar IPSec VPN ile sağlanmıştır.

Ruijie “Security Gateway” ailesi ile ilgili soru veya sorunlarınız için Vitel AŞ uzman teknik kadrosu her zaman yanınızda!