Bir şirkette ayrıcalıklı erişim yönetimi uygulamak, bilgi hırsızlığı ve diğer güvenlik sorunlarının olmamasını sağlamak için kritik öneme sahiptir.

Sözde siber saldırılar, örneğin, para karşılığında bilgilerin çalınması ve ele geçirilmesinden sorumludur ve bu da bir kuruluşun işinin sürekliliğine çeşitli zararlar verir. Çok yaygın hale geldiler ve eylemleri sadece finansal kayıplara değil, aynı zamanda imaj ve itibar kayıplarına da neden olabilir.

Ne yazık ki, eğilim, yıllar geçtikçe, bu siber saldırıların giderek daha şiddetli hale geleceği ve bunların gerçekleşme sayısının artacağı yönündedir.

Bu senaryo ile ayrıcalıklı erişim yönetiminin önemi de artmaktadır. Siber saldırılar, gelişmiş sosyal mühendislik tekniklerine ek olarak, klasik kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı yöntemleri veya sıfır gün yazılım güvenlik açıklarının sömürülmesi yoluyla gerçekleşir.

Tüm bunlarla birlikte, ayrıcalıklı erişim yönetimi, kuruluşların çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Böylece, verileri, ağları ve cihazları kötü amaçlı eylemlerden koruma ihtiyacını kapsar.

Gartner, Gartner Top 10 Güvenlik Projesi belgesinde, Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi’ni (PAM) güvenlik projelerinde bir numaralı öncelik olarak adlandırdı. Peki, Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi ne anlama geliyor ve neden bu kadar önemli görülüyor? Bugün konuşacağımız şey budur.

Ayrıcalıklı Erişim Nedir?
Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi’nin ne olduğunu açıklamadan önce, ayrıcalıklı erişimin veya kimlik bilgisinin ne olduğunu anlamamız gerekir.

Her zaman, kötü niyetli insanlar gizli verilere erişmek için şirketlerin sistemlerinde kusurlar ararlar. Bu tehdit hem dış hem de iç olabilir. Bu nedenle, kuruluşlar giderek daha fazla bu bilgileri gerçekten koruyabilecek çözümler aramaktadır.

Bu verilere erişimi denetlemek için ayrıcalıklı hesaplar oluşturulur. Bu erişim genellikle yalnızca BT alanındaki liderlik pozisyonlarında (üst düzey yönetim) ve yöneticilerde bulunan kişilerle sınırlıdır. Diğer çalışanlar bu bilgileri şirketin izni ile edinebilirler.

Ayrıcalıklı kimlik bilgileri aracılığıyla, bir altyapıda yüklü cihazlarda ve uygulamalarda önemli değişiklikler yapılabilir ve bu da çoğu durumda iş sürekliliğini etkileyebilir. Bunları kötü amaçlı olarak kullanmanın etkisi, ağır cezalara yol açabilecek uyumluluk maddelerinin ihlalinden, ilgili tarafların güveninin azalmasına ve gelir kaybına neden olan güvenlik olaylarına kadar ciddi hasara neden olabilir.

Son derece önemli olmasına rağmen, uygun kontrol genellikle kusurlu olur. Bu nedenle, bu erişimleri gerçekten yönlendirebilen, izleyebilen ve filtreleyebilen bir araca sahip olma ihtiyacı. En verimli çözümler arasında, PAM çözümlerimiz var.

Privileged Access Management (PAM) çözümü nedir?
Privileged Identity Management olarak da adlandırılan Privileged Access Management, kuruluşların ayrıcalıklı kimlik bilgilerini korumalarını sağlar. Buna ek olarak, PAM ayrıca saldırı vektörlerini ve olası veri sızıntılarını azaltarak en az ayrıcalık politikalarının etkinliğini sağlar.

Gartner, bir PAM çözümünün, kuruluşların ayrıcalıklı erişimi ve hesapları yönetip izleyerek kritik varlıklara güvenli bir şekilde ayrıcalıklı erişim sağlamasına ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Temel olarak, bir PAM çözümü, ortama yüklenen cihazlar için güvenli bir kimlik bilgisi deposu olarak çalışır. Kullanıcı ayrıcalıklarının yönetimine bağlı olarak, kullanıcıların yalnızca etkinliklerini gerçekleştirmeleri için gereken verilere erişmelerine izin verilebilir. Böylece, bilgi güvenliği ekibi kullanıcı erişim profillerini yapılandırabilir, sistemlere ve verilere yanlış erişimi önleyebilir.

En Az Ayrıcalık İlkesi Nedir?
En az ayrıcalık ilkesi, bilgi güvenliğinin temellerinden biridir. Temel amacı, kullanıcılara görevlerini yerine getirmeleri için gereken ortamlara erişim izni vermektir. Başka bir deyişle, en az ayrıcalık ilkesiyle, kullanıcılar ihtiyaç duymadıkları ortamlara erişmezler, bir şirketin kritik ortamlarında iç tehditlerden, veri sızıntılarından ve hacker sızmalarından kaçınırlar.

Senhasegura çözümü aracılığıyla, kullanıcıların yalnızca kendileri tarafından istenen ortamlara erişmesini sağlayan birkaç güvenlik kilidine sahip olursunuz. Kullanıcının ayrıcalıklı erişim gerçekleştirme şeklini izlemenin yanı sıra, senhasegura çözümü, ayrıcalıklı oturumdaki herhangi bir kötü amaçlı etkinlik hakkında bilgi güvenliğinden sorumlu olanları kaydeder, kaydeder ve bilgilendirir.

Bu basit uygulama sayesinde, bir siber suçlunun hassas şirket verilerine erişme ve bilgi çıkarma şansını önemli ölçüde en aza indirir.

Ayrıcalıklı Erişim Nasıl Yapılır?
Cihazlara ayrıcalıklı erişim iki şekilde gerçekleştirilebilir: manuel olarak (en az önerilen); ve belirli Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) çözümleri aracılığıyla. Bu ikinci durumda, PAM, siber güvenlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bir şirketin kritik sistemlerine yönetim erişimini kontrol eder.

Ayrıcalıklı eylemleri kontrol etmek, bir şirketin BT sistemlerini, ortamdaki uygunsuz değişiklikler ve bilgi hırsızlığı gibi kötü amaçlı eylemler gerçekleştirme girişimlerine karşı korumanıza olanak tanır. Bu engellenen eylemler hem şirket içinde hem de dışında gerçekleşebilir.

Bu bağlamda, ayrıcalıklı erişim yönetimi teknolojisinin kullanılması, şirketlerde siber güvenlik altyapısının konuşlandırılmasını optimize etmek için şarttır.

Dahası, ayrıcalıklı erişim yönetimi tekniklerinin etkin kullanımına duyulan ihtiyaç, antivirüs, VPN’ler ve güvenlik duvarları gibi geleneksel savunma mekanizmaları bugün birçok arızaya maruz kaldığından hiç bu kadar büyük olmamıştı.

Bu nedenle, bir PAM çözümü şunları yapabilmelidir:

Bir şirketin ayrıcalıklı erişim denetimi için pencere erişimi, belirli kullanıcılar veya sistemler için erişim kısıtlamaları veya bir görevi gerçekleştirmek için gereken kaynaklara erişim sınırlaması gibi çeşitli esnek parametreler ayarlamasına izin verin;
Bir kuruluştaki tüm sistemler ve ortamlar arasında tek bir yönetici kimlik bilgileri deposu olmak, denetim süresini ve olay araştırmalarını azaltmak;
Rol tabanlı kullanıcı denetimini kritik sistemlere, uygulamalara ve hizmetlere bağlayın, böylece ayrıcalıklı bir kullanıcı ile bir birey arasındaki bağlantıya izin vererek kontrolün ayrıntı düzeyini ve görünürlüğü artırır;
Kritik sistemlerdeki kullanıcı etkinlikleri için ölçeklenebilir, aranabilir ve kapsamlı bir denetim ve raporlama çözümü sağlayın ve bu sistemlerdeki komutları ve oturumları görüntüleyin.
Tüm cihazlar ve kullanıcılar için ayrıcalık görünürlüğünü ve denetimini tek bir yönetim, politika ve raporlama platformunda merkezileştirerek verimliliğin artmasını ve yönetim yaklaşımının çevre genelinde birleştirilmesini sağlayın.
Syslog gibi kullanıcı görevleri için denetim etkinliklerini SIEM (Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi) gibi diğer izleme ve raporlama teknolojileriyle tümleştirin.
Yönetici haklarının ayrıntılı denetimi için en az ayrıcalıklı ilkeleri güçlendirirken, yönetici veya kök erişimi atamaya gerek kalmadan ayrıcalıkların yükseltilmesini kolaylaştırın.
Çeşitli işletim sistemleri ve platformlarda tüm kimlik bilgilerinin yönetimini ilerletin.
Aracı kurulumu gerektirmeyen bir mimari sayesinde senhasegura, kritik sistemler için merkezi bir erişim noktası sunar. Özellikleri, erişim kontrolünün güçlendirilmesine, kullanıcı erişiminin yalnızca daha önce yetkilendirilmiş olanlarla sınırlandırılmasına ve en az ayrıcalık ilkesine saygı gösterilmesine izin verir.

Böylece, senhasegura bu sistemlere kimlerin erişebildiğine ve ayrıcalıklı kimlik bilgileriyle hangi eylemlerin gerçekleştirildiğine dair tam görünürlük sunar.

Senhasegura’nın bazı özellikleri şunlardır:

Kimlik Bilgileri Yönetimi
Güvenli parola depolama ve merkezi erişim yönetimi sağlar. Rollerin ayrılması için Erişim Grupları tanımından, kullanıcının kimlik bilgisi parolasına erişimi olmadan, önceden onaylanmış veya acil durum erişimi yapılandırılabilir veya tek veya birden çok onaya sahip iş akışlarından başlatılabilir.

Oturum Kaydı
Herhangi bir denetim veya veri gizliliği yetkilisinin talebini karşılamak için ayrıcalıklı bir oturum sırasında gerçekleştirilen herhangi bir eylemin izlenmesine izin verir. Buna ek olarak, canlı yayın özelliği, devam eden oturumların gerçek zamanlı olarak izlenmesine ve bir oturumun uzaktan sonlandırılmasına olanak tanır;

Uygulama Kimliği
senhasegura, uygulama kimlik bilgilerinin parolasını değiştirmek için kendi şablonunu kullanır ve yeni şifrelenmiş parolayı veritabanında depolar. Kimlik bilgileri doğrudan çözümün bağlantı API’si tarafından görüntülenebilir veya doğrudan uygulama sunucusu bağlantı havuzuna eklenebilir.

Hassas verilerin bütünlüğünü depolayan veya koruyan kuruluş sistemlerinde ve platformlarında ayrıcalıklı erişimi yönetmek için kullanıldığında, senhasegura kritik sistemler için merkezi bir erişim noktası sağlar. Özellikleri, erişim kontrolünün güçlendirilmesine, kullanıcı erişiminin yalnızca daha önce yetkilendirilmiş olanlarla sınırlandırılmasına ve en az ayrıcalık ilkesine saygı gösterilmesine izin verir.

Böylece, senhasegura bu sistemlere kimlerin erişebildiğine ve ayrıcalıklı kimlik bilgileriyle hangi eylemlerin gerçekleştirildiğine dair tam görünürlük sunar. Son olarak, ayrıcalıklı eylemler üzerindeki kontrol ve görünürlük, bir kuruluşun sistem koruması için bir dizi düzenleyici gereksinime uyması için kilit faktörlerdir. Bu, uyumluluk ve iş sürekliliği sağlar.